left 2

ورود به سایت

ثبت نام ورود

ورود

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

ورود فیلد های ستاره دار الزامی می باشد
نام
نام کاربری
رمز ورود
ورود مجدد رمز ورود
ایمیل
ورود مجدد ایمیل

جستجو در سایت

AFRICAN VIOLET GROWER                                                                                                                                                                                                                      

سوالات متداول

پرسش: آیا ارتباطی بین بنفشه بیرون آپارتمان که در بهار در حیاط منازل می کارند با بنفشه آفریقایی وجود دارد؟

پاسخ: هر دو این گیاهان زینتی اند ولی متعلق به دو خانواده کاملا جدا از هم می باشند. بنفشه آفریقایی متعلق به خانواده Gesneriaceae می باشد در حالی که بنفشه بیرون آپارتمان متعلق به خانواده  Violiaceae است. این دو خانواده متفاوتند و ارتباطی بین آن ها نیست.

پرسش: در موقع خرید بنفشه آفریقایی چه نکاتی را باید در نظر بگیرم؟

پاسخ: اول و مهمتر از هر چیزی، سلامتی و ظاهر گیاه باید مد نظر باشد. به هیچ وجه گیاه مریض نخرید، حتی اگر تخفیف قابل ملاحظه ای به شما بدهند. هر گز ساده اندیشی نکنید که شما با توجه بخصوصی می توانید آن را سالم و با طراوت کنید. بنفشه آفریقایی را از منبعی مطمئن با ظاهری شاداب تهیه کنید تا بتواند فضای منزل شما را با تولید گل زیاد و دراز مدت روح و شادی ببخشد.

گیاه کسل، با برگ های لک دار و علامت دار و گل ضعیف را وارد منزلتان نکنید که بعدا به درد سر بر می خورید.


پرسش: چه کنم تا یکی از بنفشه آفریقایی های مورد علاقه من که سالهاست آن را در خانه ام دارم دوباره جذاب و شاداب شود. مشکل این گیاه این است که چندین برگ پیرش که در ردیف های بیرونی قرار دارند افتاده اند.

پاسخ: وقتی بنفشه آفریقایی مورد علاقه شما پیر می شود، همه یا بیشتر برگ های رشد یافته ردیف های بیرونی پژمرده می شوند و می ریزند و گردن گیاه نمایان می شود. به چنین گیاهی که برگ های بیرونی اش را از دست داده و گردنش نمایان می شود اصطلاحا گردنی گفته می شود. چاره کار خیلی آسان است. به راحتی می توانید این مشکل را حل کنید. گیاه را از گلدان بیرون آورید به طور عرضی به اندازه طول بخش برهنه گیاه از انتهای طرف ریشه قطع کنید. برگ های کسل و یا کهنه را بکنید و مجددا گیاه را در گلدانی قرار دهید که کمی کفش پرلیت ریخته اید و دراطرافش خاک مخلوط مخصوص بنفشه آفریقایی بریزید. روش ذکر شده موجب می شود که پس از چند هفته بنفشه شما سرحال و شاداب شده و گل های زیبایی بدهد.

پرسش: آیا بنفشه های ابلق نیاز به مراقبت خاصی دارند؟ 

دو نکته ظریف را در پرورش بنفشه های ابلق باید در نظر گرفت. یکی این که آن ها به نور درخشان تری احتیاج دارند. و دوم این که آن ها را در معرض نور خورشید قرار ندهید که می سوزند .


پرسش: برخی از دوستان که بنفشه آفریقایی دارند راجع به دوره استراحت این گیاه صحبت می کنند. مثلا میگویند که گیاهشان هر سال به استراحت می رود. منظور چیست؟

پاسخ: پس از اینکه بنفشه آفریقایی بیشتر سال را گل های زیبا تولید کرد چندان عجیب نیست که گلدهی را برای مدت کوتاهی متوقف کند. این دوره که گیاه گل نمی دهد "دوره استراحت" نامیده می شود، که معمولا بیش از چند هفته طول نمی کشد. در طول دوره استراحت گیاه مجددا انرژی گیری برای گلدهی بعدی می کند.


پرسش: آیا "دوره استراحت" برای سلامتی بنفشه ای که یک سال گل داده است ضروری می باشد؟

پاسخ: خیر، دوره استراحت برای بدست آوردن قدرت گلدهی فراوان و حفظ سلامتی گیاه الزامی نیست. بنفشه آفریقایی در زادگاه خود که آفریقا است مداوما گل می دهد بدون این که گلدهی مداوم تاثیر منفی بر آن داشته باشد. اگر شرایط منزل شما هم ایده آل برای پرورش این گیاه از نظر نور، رطوبت، آبیاری و کود باشد، تمام طول سال بدون وقفه گل می دهد.


پرسش: چه کنم که گل های گیاه ام درشت تر شوند؟

پاسخ: یک راهش این است که گیاه را وارد "دوره استراحت" کنید و راه دیگر این است که از ابتدا گونه ای تهیه کنید که گلهای درشت دارد.

 

برای گرفتن اطلاعات بیشتر به دو مقاله زیر مراجعه نمایید:

چرا بنفشه آفریقایی تان گل نمی دهد؟

چرا بنفشه آفریقایی من در تابستان ها گل نمی دهد؟ 

 

پرسش : چطور می توانم جرمی که در لبه گلدان تشکیل می شود تمیز کنم؟

پاسخ: می توانید روش آبیاری خودرا تغییر دهید. بجای اینکه از طریق زیر گلدانی آبیاری کنید، از بالای گلدان به گیاه خود آب بدهید. آبیاری را آنقدر ادامه دهید تا آب اضافی از سوراخ های پایین گلدان خارج شود. آب تجمع یافته در زیر گلدانی را دور بریزید.

با پارچه تمیزی لبه گلدان را تمیز کنید.

پرسش: لطفا قدری راجع به کود توضیح دهید.

پاسخ: سه عنصر اصلی مورد نیاز گیاهان ازت، فسفر و پتاسیم می باشد. نقش این سه عنصر در رشد گیاه و گلدهی در زیر توضیح داده می شود.

درصد این سه عنصر در کود با سه شماره مشخص می شود مثلا 15 -30-15

ازت عنصر مهم مورد نیاز گیاه است. رشد گیاه را تسریع می کند. و در بسیاری از مراحل رشد، گیاه از زمان قلمه زدن تا تولید گل به این عنصر نیاز دارد. ولی پس از بلوغ نیاز به این عنصر کاهش می یابد. ازت زیاد، گلدهی را کم می کند.

ازت موجب تولید برگ و دمبرگ و سبز رنگی برگ می شود. ،چنانچه ازت کود کم باشد، رنگ سبز برگ به سمت زردی پیش می رود و ظاهر زیبای گیاه از بین می رود. نکته قابل توجهی که باید در نظر داشته باشید تاثیر ازت روی برگ های ابلق می باشد. چنانچه کود مصرف شده برای تغذیه بنفشه ابلق حاوی ازت زیاد باشد، ابلقی این گیاهان از بین می رود وبرگ، سبز یکدست می شود. اما نگران نباشید، چنانچه از کودی با ازت کم استفاده کنید، بتدریج ابلقی برگ ها بر می گردد.

فسفر: این عنصر برای ریشه دهی، گلدهی و تولید دانه ضروری است.

پتاسیم: نقش دقیق آن تا کنون روشن نشده. به نظر می رسد پتاسیم موجب فعال شدن کلیه آنزیم های گیاه و انتقال مواد از یک یاخته به یاخته دیگر می شود. اما تاثیر شناخته شده قطعی پتاسیم افزایش مقاومت گیاه در مقابل بیماری ها می باشد.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه نمایید:

تغذیه بنفشه آفریقایی

پرسش: آیا نوع کود استفاده شده در گلدهی بنفشه آفریقایی تاثیر دارد؟ 

پاسخ: بله. وقتی گیاه شما بالغ شده ودر مرحله گلدهی است باید از کود مناسبی که حاوی ازت کمتر و فسفر و پتاسیم بیشتری است استفاده کنید. استفاده از کود ازت بالا موجب افزایش تعداد برگ های سبز و کاهش تعداد گل می شود.

پرسش: بهترین روش کود دهی چیست ؟

پاسخ: بهترین روش حل کردن کود در آب و آبیاری مطابق دستور کار روی قوطی کود است. حتما توجه کنید که وقتی از بالای گلدان غذا می دهید باید مقدار کود محلول آنقدر باشد که از سوراخ های ته گلدان خارج شود و البته این اضافه را دور بریزید.

در موقع آبیاری از بالا ی گلدان دقت کنید که آب روی برگ ها نریزد زیرا که لکه سفید رنگی بجای می گذارد و موجب مرگ یاخته های گیاه در محل لکه می شود.

پرسش: آیا خاک مخلوط مخصوص بنفشه آفریقایی حاوی مواد غذایی مورد نیاز این گیاه است؟

پاسخ: خاک مخلوط بنفشه آفریقایی حاوی مواد غذایی بسیار اندک است و برای مدت طولانی نیاز تغذیه ای این گیاه را تامین نمی کند. این است که شما حتما باید از کود استفاده کنید.


پرسش: آیا عمق گلدان تاثیری در رشد بنفشه آفریقایی دارد؟

پاسخ: اگر همه عوامل لازم برای پرورش بنفشه آفریقایی وجود داشته باشد، اما گلدان اش بزرگ باشد گیاه طراوت و شادابی نخواهد داشت ریشه بنفشه آفریقایی باید بتواند تقریبا در مدت کوتاهی گلدان را پر کند. برای همین، گلدان های کوتاه و جمع و جور برای سلامت گیاه بهتراند. این باعث میشه که به راحتی ریشه گلدان را پر کند در نتیجه، رطوبت برای مدت زیادی در گلدان باقی نمی ماند.

پرسش: هروقت که گلدان بنفشه آفریقایی ام را می خواهم عوض کنم چند برگ آن می شکند، چه کنم که این اتفاق نیفتد؟

پاسخ: اگر این اتفاق بیفتد ظاهر زیبای گلدان شما از بین می رود. روش زیر با کمی دقت مانع از این اتفاق ناخوشایند می شود: چند روز قبل از تعویض خاک به گیاه خود آب ندهید. صبر کنید تا برگ ها قدری نرم شوند وسختی خود را از دست بدهند. به این ترتیب احتمال شکستن برگ ها کم می شود و پس از اتمام تعویض خاک مقدار کمی به گیاهتان آب دهید و پس از دو – سه ساعت به اندازه کافی در زیر گلدانی اش آب بریزید و اجازه دهید نیم ساعت در آب بماند، سپس آب اضافه را دور بریزید.

پرسش: بهترین روش برای تعیین وقت آبیاری بنفشه آفریقایی چه زمانی است؟ 

پاسخ: سه روش ساده برای تعیین زمان آبیاری بنفشه است.دو روش اول بستگی به نگاه تیز شما دارد و برای روش سوم باید از حس لامسه تان کمک بگیرید. در روش اول به سطح خاک نگاه کنید اگر رنگ خاک مخلوط تیره باشد، مرطوب و اگر روشن باشد خشک است. روش دوم: وقتی گیاه خشک است دمبرگ ها شل بوده (بخاطر داشته باشید که فواصل بین دو ابیاری آنقدر طولانی نشود که دمبرگ ها شل شوند ) و تمایل دارند که به بیرون لبه گلدان بیفتند و البته پس از آبیاری سفتی طبیعی خود را بدست آورده و ازحالت افتادگی بیرون می آیند. درتست لمسی،با لمس خاک توسط انگشتتان حس می کنید که خاک نم کمی دارد و احتیاج به آب دارد یا نسبتا خیس است و نیاز به آبیاری ندارد.

 

پرسش: وقتی می خواهم بنفشه را از گلدان بیرون آورم، خاک باید مرطوب باشد یا خشک ؟

پاسخ: اگر خاک مخلوط خشک باشد، بنفشه با ریشه توپی اش  به سهولت از گلدان خارج می شود. خاک مرطوب تمایل دارد که به جدار گلدان بچسبد، بنابراین چنانچه موقع بیرون آوردن دقت کافی به عمل نیاید، ریشه ها صدمه می بینند. البته این بدین معنی نیست که خاک مخلوط آنقدر خشک باشد که بی آبی به ریشه گیاه صدمه بزند.

 

پرسش: خاک بنفشه هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارد ؟

پاسخ: خاک بنفشه های مینیاتور و سمی مینیاتور هر 3 تا 4 ماه یکبار و خاک بنفشه های استاندارد بسته به نوع گونه بین 8 تا 12 ماه باید تعویض شود.

 

پرسش: آیا مصرف کودهای پراکنده برای بنفشه آفریقایی مناسب است ؟

پاسخ: کودهای پراکنده برای تغذیه بنفشه آفریقایی مناسب نیستند، زیرا که این نوع کودها معمولا حاوی اوره زیادی هستند و بنفشه را در مقابل بیماریها آسیب پذیر می کنند. اوره زیاد گرچه موجب رشد سریع گیاه می شود اما سلول های بافت های جوان  حاصل از تکثیر ضعیف بوده و نمی توانند در مقابل قارچ ها ، باکتری ها و یا ویروس ها مقاومت کنند، بنابراین برای پرورش بنفشه آفریقایی حتما از کود مخصوص این گیاه استفاده کنید و از مصرف کودهای پراکنده جدا اجتناب کنید. 

 

پرسش: تعطیلات نوروزی نزدیک است. از شش ماه پیش برای مسافرت دو هفته ای نقشه کشیده ام اما هر چه به عید نزدیک تر می شویم بیشتر نگران بنفشه آفریقایی هایم هستم . چه کنم که مطمئن شوم پس از بازگشت از سفر، بنفشه هایم  همچنان سرحال و شاداب اند؟

پاسخ: اگر من جای شما بودم برای آبیاری آن ها از روش آبیاری فتیله ای استفاده می کردم. از حالا از این روش  استفاده کنید تا با توجه به دمای منزلتان بتوانید به درستی تخمین بزنید که منبع آبتان چقدر باید گنجایش داشته باشد تا نیاز گیاهتان را برای مدت دو هفته تامین کند. با استفاده از این روش با خیال آسوده می توانید به سفر نوروزی بروید و از تعطیلاتتان لذت ببرید.

 

پرسش: گلدان های بنفشه آفریقایی من در کنار پنجره قرار دارند، آیا می توانم گاهی پنجره را باز کنم تا هوای تازه در اطرافشان جریان یابد؟

پاسخ: دمای هوای بیرون از خانه را اندازه بگیرید، اگر بیش از 23 درجه سانتی گراد بود اشکالی ندارد ولی اگر پایین تر از این درجه بود بنفشه های شما آسیب خواهند دید و حتی متناسب با دما و مدت زمانی که این گیاه در معرض هوای سرد باشد، از بین می رود. در ضمن توجه داشته باشید که صبح ها و عصرها دما نسبت به میان روز کاهش می یابد.

نکته قابل توجه این است که اگر پنجره شما توری نداشته باشد و یا سوراخ های توری آنقدر بزرگ باشد که انواع حشرات بتوانند از آن ها عبور کنند، حشرات مضر و آفات وارد خانه شما خواهند شد و به بنفشه تان آسیب می رسانند.

 

پرسش: کدام قسمت خانه رطوبت بیشتری برای پرورش بنفشه آفریقایی دارد ؟

پاسخ: اطراف سینک آشپزخانه بیشترین رطوبت را دارد. به طور کلی هرجا آب جریان داشته باشد مقداری از آب تبخیر می شود و وارد هوا می شود، اگر بالای سینک بنفشه هایتان را قرار دهید به شرطی که نور کافی داشته باشد، گل های زیبایی خواهید داشت.

محل دیگری که رطوبت زیادی دارد حمام خانه است، اما معمولا نور حمام برای رشد بنفشه آفریقایی کافی نیست.

 

پرسش: موقع تعویض گلدان یا خاک بنفشه آفریقایی خارج کردن گیاه از گلدان برایم سخت است، آیا راه آسانی وجود دارد ؟

پاسخ: اگر ته گلدان شما سوراخ دارد، مداد تمیزی را که انتهایش پاک کن دارد از سمت پاک کن به درون سوراخ کف گلدان فشار دهید. این کار سبب سهولت خروج بنفشه می شود.

اما اگر ته گلدان سوراخی ندارد مثلا در شیشه ای بنفشه تان را کاشته اید با تیغه کاردی که در پیرامون خاک می کشید، خاک را از کناره گلدان جدا کنید، سپس گلدان را وارونه کنید و چند ضربه به کف و اطراف گلدان بزنید. بنفشه همراه خاک توپی اش به بیرون سر می خورد و خارج می شود.

سعی کنید زمانی بنفشه را از گلدان خارج کنید که به طور نسبی کم آب است، خاک مرطوب در مقابل خروج از گلدان مقاومت می کند.

خرید بنفشه آفریقایی و مشاوره تلفنی
جمعه, 30 مهر 1395
آیا میدانید که واریته های مختلف بنفشه آفریقایی نیازهای متفاوتی دارند؟ حتما قبل از خرید بنفشه های بهارجاوید از مشاوره رایگان در قسمت "تماس با ما" استفاده بفرمایید.
سه مشکل متداول بنفشه آفریقایی
سه شنبه, 18 آبان 1395
مقاله آموزشی " سه مشکل متداول بنفشه آفریقایی " در قسمت مطالب آموزشی سایت منتشر شد .
فروشگاه گلخانه بهارجاوید در تلگرام
سه شنبه, 29 فروردين 1396
برای مجزا نمودن خرید از مطالب آموزشی  کانال فروشگاه گلخانه بهارجاوید به آدرس baharejavidsell@ افتتاح گردید.
مشاوره از طریق تلگرام
یکشنبه, 27 فروردين 1396
با ارسال عکس از نمای دور و نزدیک از بنفشه های خود در تلگرام مشاوره رایگان بگیرید لطفا به شماره 09333667979 عکس های بنفشه خود را در زمان 19-21 ارسال کنید
معرفی نمایندگی های گلخانه بهارجاوید در شهرستان های ایران
چهارشنبه, 24 خرداد 1396
برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه فرمایید.
همکاری با گلخانه بهارجاوید
جمعه, 29 ارديبهشت 1396
(مژده به فروشندگان عزیز) گلخانه بهارجاوید نمایندگی فروش میپذیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه نحوه همکاری لطفا در وقت اداری با شماره  09122181270 تماس حاصل فرمایید.
کانال تلگرام گلخانه بهارجاوید
سه شنبه, 01 فروردين 1396
اگر می خواهید از اخبار روز ، بنفشه های جدید، مطالب آموزشی و .... مطلع شوید به کانال تلگرام ما که آدرس آنbaharejavidnews@هست بپیوندید.

      

 

left 2

تماس با ما