ozviyat  sharayet  faq

شرایط نگهداری از بنفشه آفریقایی

 

                      

بنفشه آفریقایی یا سنت پاولیا گیاهی است که حدود 100 سال پیش در شرق آفریقا با برگ هایی براق مخملی و گل های آبی یافت شده اما اکنون در رنگها و گونه های گوناگون تکثیر می شود. این گیاه زیبا چون کوچک و سبک می باشد و جای زیادی را اشغال نمی کند و حمل اش توسط افراد سالخورده و کودکان آسان است و در بسیاری از ماههای سال گل می دهد از محبوب ترین و پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی می باشد.
در زیرنکات مفیدی برای موفقیت در پرورش بنفشه آفریقایی آورده شده است.

   نور: نور یکی از نکات مهمی است که برای پرورش این گیاه باید رعایت شود . نور غیر مستقیم آفتاب نور مناسبی برای نگهداری بنفشه آفریقایی می باشد. نورمستقیم آفتاب در بهار و تابستان موجب سوختگی برگها می شود. بهترین مکان، پنجره های جنوبی و  شرقی و غربی هستند. در فصل های بهار و تابستان به علت شدت زیاد نور آفتاب باید توسط پرده های توری، شدت نوررا کم کرد ، پنجره های شمالی هم اگر زیر سایه درختان نمی باشند مکان مناسبی برای پرورش این گیاه می باشند .      
به طورکلی اگر نور کافی باشد برگ ها به صورت افقی قرار می گیرند و اگر نور کم باشد برگ ها به سمت بالا قرار می گیرند و رشد گیاه کم می شود. همچنین در نور کم گل ها یا اصلا نمی رویند و یا رشدشان کند می شود و برعکس اگر نور زیاد باشد برگ ها خود را به طرف داخل جمع می کنند و گیاه از تناسب ظاهری خارج می شود و این امر باعث رنگ پریدگی برگ ها می شود. برای آنکه تقارن و نظم گیاه حفظ شود در هر بار آبیاری گلدان را 90 درجه در جهت عقربه های ساعت بگردانید . پس از استقرار گلدان، چنانچه نور محیط مناسب به نظر می رسد گیاهتان را جابجا نکنید.

   آبیاری: ازریختن آب بر روی برگها خودداری کنید،  آبیاری را از طریق زیر گلدانی انجام دهید ولی بعد از هر 3 بار آبیاری از طریق زیر گلدانی، یکبار از بالا و از زیر برگ ها آبیاری نمایید. توجه کنید که تاج گیاه خیس نشود . حتما یك تا دو ساعت بعد از آبیاری، اگر آبی در زیرگلدانی مانده خالی نمایید. زمان آبیاری بستگی به شرایط محل نگهداری این گیاه دارد که با تغییر دما و رطوبت تغییر می کند ولی به طورکلی هر 5-7 روز یکبار وقت آبیاری این گیاه می باشد. همیشه دقت کنید که در موقع آبیاری سطح خاک خشک و گلدان سبک شده باشد. برای آبیاری گلدان های سرامیکی که آب را دیر تر از دست می دهد فواصل آبیاری بیشتری نسبت به گلدان های پلاستیکی در نظر بگیرید. آبیاری بیش از حد یا ماندن آب در زیر گلدانی باعث خفگی ریشه ها، پلاسیدگی برگ ها وعدم گل دهی …. می شود  . اگر شک کردید که گیاهتان احتیاج به آب دارد یک روز آن را به تعویق بیاندازید. یکی از نکات مهمی که علاقه مندان باید توجه داشته باشند این است که آبی که گیاه را با آن آبیاری می کنند از 24 ساعت قبل از استفاده در دمای محیط مانده باشد تا کلرش را از دست بدهد .

  دما: درجه حرارت مناسب برای این گیاه بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد به طور کلی دمایی که انسان در آن احساس راحتی کند برای این گیاه مناسب است . اگر دما به کمتر از 14 درجه سانتی گراد برسد گیاه پلاسیده می شود و اگر از 29 درجه  سانتی گراد بالاتر رود باعث به اصطلاح پختگی برگ ها واز بین رفتن گل ها می شود.    

    رطوبت: این گیاه به رطوبت بین 40 تا 55 درصد نیاز دارد كه یكی ازراه های تامین رطوبت، قرار دادن گیاه با زیر گلدانی روی سینی آب حاوی سنگریزه می باشد. حتما هر چند مدت یکبار سینی را بشویید زیرا محل آلودگی و تخم گذاری حشرات می شود. رطوبت باعث دوام بیشتر گلها و شادابی گیاه می شود.

  كود: ازانجا که خاک بنفشه آفریقایی نسبت به مواد غذایی فقیر است، در تمام طول سال این گیاه باید با استفاده از کود منظما تغذیه شود.
دو نوع کود مخصوص تغذیه بنفشه آفریقایی مشخص شده است که مکمل یکدیگر بوده و با توجه به دستور زیر باید تهیه و مصرف شوند تا نتیجه مطلوب در رشد گیاه و گلدهی به عمل آید.
کود شماره 1 یا کود مخصوص بنفشه آفریقایی که برای تهیه آن، یک چهارم قاشق چایخوری سرتخت آز ان را در یک لیتر آب حل کرده و در هر نوبت آبیاری از طریق زیر گلدانی از آن استفاده کنید.
کود دیگر، کود شماره 2 یا کود مخصوص گلدهی است: روش تهیه آن مشابه کود شماره 1 است یعنی یک چهارم قاشق چایخوری سر تخت در یک لیتر آب که باید فقط ماهی یکبار بجای کود شماره 1 گیاه با آن تغذیه شود و ترجیحا از بالای سطح خاک بدون این که برگ ها خیس شود آبیاری نمایید.
استفاده از کود نامناسب و یا مصرف بیش از حد تعیین شده  باعث صدمه زیاد به گیاهتان می شود وعدم کوددهی به موقع و یا به اندازه کافی  ندادن کود، باعث عدم گل دهی و یا توقف رشد گیاهتان می شود . توجه کنید که پس ازخریداری این گیاه تا یکماه به آن هیچگونه کودی ندهید.

   خاك: بهتر است از خاك های متخلخل سبک استریل استفاده کنید زیرا ریشه های این گیاه به هوای زیاد احتیاج دارند. pH خاک بنفشه آفریقایی باید بین 6/4 تا 7/2 باشد. خاک نامناسب و غیر استریل باعث مشکلات زیادی برای گیاهتان ازجمله توقف رشد، عدم گل دهی، پلاسیده شدن برگ ها و حتی بیماری  می شود.

  تعویض گلدان: در صورت نیاز درهر فصلی و درمحیطی سربسته می توان نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید . عدم تعویض گلدان حداقل سالی یکبار باعث توقف رشد برگها و گل ندادن گیاه می شود .