ozviyat  sharayet  faq

پرورش بنفشه آفریقایی زیر نور مصنوعی

 

یکی از مهمترین عوامل در رشد بنفشه آفریقایی نور است. این گیاه زیبا هم از طریق نور طبیعی پرورش می یابد و هم از طریق نور مصنوعی ، استفاده از نور مصنوعی سبب می شود که شما محدود به کنار پنجره برای نور گیری نباشید و بتوانید از همه قسمت های خانه از جمله کتابخانه و آشپزخانه و حتی نواحی که به نسبت نور کمتری دارند استفاده کنید. امتیاز دیگر استفاده از نور مصنوعی این است که زمان نوردهی متناسب با سلیقه و نظر شما تعیین می شود، می تواند روز و یا شب باشد.

 

photo 2015 12 04 19 14 20

 

منابع نورمصنوعی متفاوت اند اما لامپ فلوروسنت لوله ای به دلیل نزدیک بودن و شباهتش به نور طبیعی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. طیف نوری طبیعی شامل قرمز، نارنجی ، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش است . این امواج نوری یا توسط گیاهان بازتاب شده و یا جذب می شوند. اگر برگ گیاهان را سبز می بینیم بخاطراین است  که طول موج های نوری سبز و زرد عمدتا توسط برگ ها  باز تاب می شوند (مقدار کمی جذب می شوند) در حالی که طول موج های قرمز و آبی عمدتا توسط برگ ها جذب می شوند و درفرایند فتوسنتز و سایرفرایندها ی مرتبط با رشد گیاه به کار می روند.

 

4 2web pic largeلامپ های فلوروسنت لوله ای انواع مختلفی دارند از جمله مهتابی (daylight) ، آفتابی (warm white) و سفید سرد (cool white). تجربه نشان داده است که استفاده از یک لامپ فلوروسنت لوله ای آفتابی و یک لامپ فلوروسنت لوله ای مهتابی که به فاصله 20 تا 30 سانتی متری به طور موازی با یکدیگر نصب شده باشند  تاثیر خوبی در رشد بنفشه آفریقایی دارد. البته لامپ های فلوروسنتی هم وجود دارند که در کشاورزی به کار می روند که وقتی روشن می شوند پرتو آن ها به رنگ صورتی و یا آبی دیده می شود. گرچه که استفاده از این لامپ ها رشد گیاهان را تسریع می کند، ولی با توجه به قیمت بالای آن ها، برای افراد آماتور توصیه نمی شود.

 

استفاده از لامپ های رشته ای که اغلب در خانه ها  استفاده میشد از آنجا که  حرارت زیادی تولید می کنند و طیف نوری مناسبی برای پرورش بنفشه آفریقایی ندارند توصیه نمی شوند. از لامپ های کم مصرف و زیرکابینتی در صورتی که منبع نوری مناسبی در دسترس نباشد می توان استفاده کرد ، این لامپ ها حرارت زیادی تولید نمی کنند ولی طیف نوری مناسبی هم برای پرورش بنفشه آفریقایی ندارند .

 

                    photo 2015 12 04 20 45 12

 

لامپ های SMD و LED انواع دیگر از منابع نوری هستند که اخیرا وارد بازار شده اند . این لامپ کم مصرف بوده و حرارت کمی تولید می کنند و نسبتا عمر خوبی دارند و شدت نورشان یکنواخت است ولی انواع مختلفی دارند که برخی از انها مناسب پرورش گیاه می باشد لذا بهتر است بدون مشورت اقدام به تهیه انها نشود .

 

 photo 2015 12 04 20 51 02

  

 

به طور کلی بهترین فاصله بین منبع لامپ فلوروسنت لوله ای و گیاه بهتر است حدود  25 سانتی متر باشد. اما این برای همه گونه های بنفشه آفریقایی یکسان نیست .مناسب ترین  فاصله باید به طور تجربی و با دقت و توجه نسبت به تغییرات احتمالی  گیاه در رابطه با فاصله اش از منبع نور بدست آید به این صورت که، بنفشه افریقایی خود به شما می گوید که فاصله اش تا منبع نور و جایگاهش زیر لامپ مناسب است یا خیر : اگر گیاه نزدیک به منبع نور باشد ، برگ ها به طرف پایین  گلدان متمایل می شوند و رنگ سبزشان کم رنگ می شود و تاج آن ها ضخیم و سفت می گردد و برگ های ابلق به طور یکدست سبز می شوند و برعکس اگر نور کافی نباشد دمبرگ ها بلند شده و برگ ها به سمت بالا ومنبع نور کشیده می شوند و رشد گیاه کند می شود. در نور مناسب برگ ها در بیشتر گونه ها به طور افقی قرار می گیرند.
توجه کنید که شدت نور در قسمت های مختلف زیر لامپ فلوروسنت لوله ای متفاوت است زیر مرکز آن  بیشترین و زیر دو طرف لامپ،  کمترین شدت نور را دارد.
برای رشد مناسب بنفشه آفریقایی ، لامپ می بایست به مدت 8 تا 14 ساعت و در مورد برخی از گونه ها تا 16  ساعت روشن باشد. بنفشه افریقایی که زیر نور مصنوعی پرورش می یابد می بایست حداقل 8 ساعت در شبانه روز در تاریکی کامل قرار گیرد. چرا که برخی فرایند های بیوشیمیایی گیاه در تاریکی و بعضی فعل  وانفعالات در روشنایی انجام می شود که این دو مکمل یکدیگرند. 
برای برقراری نظم و ثبات دوره روشنایی و تاریکی از تایمر استفاده کنید تا در ساعت خاصی لامپ ها به صورت اتوماتیک روشن شده و در ساعت خاصی خاموش شوند . استفاده از تایمر این امتیاز را هم دارد که شما با خیال آسوده می توانید از خانه خارج شوید. 
ظهور حلقه دودی شکلی در طرفین لامپ لوله ای نشانه  زمان تعویض آن لامپ  با لامپ نو است که حدودا یکسال پس از استفاده از ان دیده می شود. برای تعویض لامپ فلوروسنت لوله ای ، ابتدا  یکی از لامپ ها را نو کنید و پس از یک یا دو هفته دیگر لامپ دومی را تعویض کنید این به این دلیل است که لامپ لوله ای در چند روز اول استفاده، نوری با شدت زیاد از خود ساطع می کند پس اگر به طور همزمان هر دو لامپ تعویض شوند ، علائم پر نوری در بنفشه های زیر آن  ها بروز می کند.
 
 
photo 2015 12 04 19 29 32
 
نکته: چون لامپ فلوروسنت حاوی جیوه است و شکسته شدن آن سبب پخش جیوه و بخارش در محیط می شود برای جلوگیری از الوده شدن خانه و محیط زیست ، پس از خارج کردن لامپ کهنه ، آن را در کیسه زباله محکم و سالمی گذاشته و رویش بنویسید "حاوی لامپ فلوروسنت " و در سطل زباله محله به نحوی بگذارید که شکسته نشود.