ozviyat  sharayet  faq

بنفشه آفریقایی و نور

 

 همه گیاهان با درجات مختلفی به نور نیازمند اند. کلروفیل نوع II که عمد تا در برگ گیاهان سبز وجود دارد تحت تاثیر نور خورشید از آب و گاز کربنیک و عناصر موجود در کود، طی فرآیند های بیو شیمیایی، قند و گاز اکسیژن تولید می کنند که گیاه جهت رشد خود از آن ها استفاده می کند. گیاهان مختلف به شدت های نور متفاوتی نیاز دارند پس با اطلاع از میزان احتیاج هر نوع گیاه ، نور مورد نیاز آن گیاه را باید تامین کرد.

درست است که زادگاه بنفشه آفریقایی در شرق آفریقا نزدیک به منطقه استوایی و گرمسیری است، اما آن ها در صخره هایی نزدیک آب و زیر سایبانی از درختان قرار دارند و بنابراین در فضای باز و در معرض نور خورشید به طور مستقیم قرار نمی گیرند. نکته دیگر اینکه در مناطق استوایی طول روز وشب یکسان است بنابراین طی 24 ساعت بنفشه آفریقایی به طور متناوب به نور و تاریکی احتیاج دارد.

با توجه به آنچه گفته شد در تابستان، بنفشه آفریقایی به نور درخشان نیازمند است نه نور مستقیم آفتاب و بر عکس، چنانچه بنفشه آفریقایی در تابستان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد برگ های جوانش رنگ پریده و ضخیم شده و می سوزند و نهایتا گیاه میمیرد. راه ساده ای که برای تخمین شدت نور مناسب وجود دارد این است که دست خود را بین نور خورشید و گیاه قرار دهید و به سایه دستتان روی گیاه توجه کنید. اگر سایه دستتان کامل بود نور خورشید خیلی قوی است و شدت آن زیاد است. در این شرایط جای گلدان را عوض کنید و به محل دیگری ببرید که کمتر در معرض تابش شدید نور باشد، اما اگر سایه دستتان کاملا به وضوح دیده نمی شود شدت نور مناسب است.

در مدار شمالی که در زمستان شدت نور خورشید کم می شود می توان به طور مستقیم بنفشه آفریقایی را در معرض نور خورشید قرار داد. در واقع در آنجا شدت نور آنقدر کم است که گیاه قادر به گلدهی نیست در این شرایط گفته می شود که بنفشه آفریقایی دراستراحت است می توان در این مناطق کاهش شدت و زمان نور خورشید را با استفاده از نور مصنوعی جبران کرد که در زیر شرح داده می شود.

شرایط نگه داری بنفشه آفریقایی در خانه

در ابتدا باید گفت که تعریف نور مناسب برای انسان با گیاه فرق دارد. به این صورت که نور اتاقی که از نظر ما روشن و مناسب است ممکن است برای گیاهان تاریک باشد. پس اگر چه میز وسط اتاق جایی مناسب برای گذاشتن گلدان های بنفشه آفریقایی بنظر می رسد تا از دیدن گل های زیبای آن لذت ببریم ، اما در واقع ابدا جای مناسبی برای نگه داری بنفشه آفریقایی نیست به طوریکه اگر بیش از یک هفته گلدان بنفشه آفریقایی خود را روی میز وسط اتاق قرار دهیم گل و برگش کم رنگ شده وبرخی از گل هایش هم از بین می روند و رویش غنچه ها متوقف شده وکلا گل زیبایی خود را از دست می دهد. بخاطر داشته باشید که وقتی گیاهی حدود 60 سانتی متر از پنجره دور می شود، شدت نور روی آن حدود 50 درصد کاهش می یابد .

بنابراین به طور کلی بنفشه آفریقایی باید نزدیک پنجره باشد بجز شرایط زیر:

قابل ذکر است که نور صبح زود و یا اوایل غروب تاثیر چندانی در رشد بنفشه افریقایی ندارد . بنفشه آفریقایی را می تونید پشت پنجره های شرقی و غربی در تمام سال بگذارید. پنجره های جنوبی یا هر پنجره ای که تابش آفتاب تابستانی را به طور کامل منتقل کند مکان های مناسبی برای نگه داری بنفشه آفریقایی نیستند ، مگر آنکه مثلا توسط درختی که مقابل پنجره قرار دارد نورشان تعدیل شود و یا پرده توری نسبتا ضخیمی جلوی پنجره بین شیشه و گیاه آویزان شود و یا آن که در ساعات پُر تابش تابستانی، گلدان از پنجره دور تر گذاشته شود و در ساعاتی که از شدت تابش نور کاسته می شود گلدان به جای اولیه بر گردانده شود. اما عکس تابستان ها زمستان ها پنجره های جنوبی محل مناسبی برای نگه داری بنفشه آفریقایی می باشند چرا که شدت نور خورشید در حد قابل توجهی کم می شود. در تابستان پنجره های شمالی محل مناسبی برای بنفشه آفریقایی می باشند اما این پنجره ها مناسب برای زمستان نمی باشند، چرا که سرد تربوده و در این فصل نور کمتری نسبت به پنجره های جنوبی دارند.

چنانچه بنفشه کنار پنجره نگه داری می شود هر روز باید گلدان قدری چرخانده شود تا همه برگ ها به نوبت در معرض تابش نور قرار گیرند. در غیر این صورت ، برگ ها به سمت پنجره خم شده و زیبایی و تقارن گیاه از بین می رود.

پرورش زیر نور مصنوعی

باید بدانیم که بیشتر گونه های بنفشه آفریقایی هر گاه نور کافی و مناسب دریافت کنند تمام سال گل می دهند و این جز با استفاده از نور مصنوعی بدست نمی آید. بهترین منبع نور مصنوعی لامپ های فلوروسنت می باشند که به طور کلی به سفید گرم و سفید سرد تقسیم می شوند. تجربه نشان داده است که استفاده تواما از هر دو نوع لامپ فلوروسنت به فاصله 15 – 32 سانتی متر از سطح گیاه با روشنایی 14-12 ساعت در روز مناسب ترین حالت برای پرورش بنفشه آفریقایی می باشند. زمان تابش، حداکثر می تواند 16 ساعت در روز باشد چراکه بنفشه آفریقایی که زیر نور مصنوعی پرورش می یابد به 8 ساعت تاریکی در یک شبانه روز نیاز دارد. لامپ های جدیدی این روزها وارد بازار شده اند که برای پرورش بنفشه آفریقایی مناسب می باشند ، مثل لامپهای اس ام دی و ال ای دی، که البته نوع خاصی از آنها برای پرورش بنفشه آفریقایی مناسب می باشند. هر لامپی که شدت نور آن زیاد باشد مثل لامپهای زیر کابینتی و کم مصرف برای بنفشه آفریقایی مناسب نیست.

فاصله بنفشه تا منبع نور، از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است و از طریق تجربه برای هر گونه بدست می آید گرچه که، گیاه، خود به شما می گوید که فاصله تا منبع نور مناسب است یا نه: اگرفاصله زیاد باشد برگ ها به سمت بالا رشد می کنند و اگر فاصله کم باشد برگ ها به سمت پایین خم می شوند. 

در مقایسه با لامپ فلوروسنت لامپ های کم مصرفی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، حرارت زیادی تولید می کنند و مناسب پرورش بنفشه آفریقایی نیستند . در زمستان بنفشه هایی که معمولا کنار پنجره گذاشته می شوند را می توان بعد از ظهر ها برای چند ساعت زیر نور آباژور قرار داد.

پیشنهاد می شود که اگر چندین بنفشه آفریقایی دارید در طبقاتی (plant stand) زیر نور مصنوعی قرار دهید و اگر تعداد معدودی دارید می توانید از طبقه ای از کتابخانه خود به گونه ای استفده کنید که هر گلدان فضای کافی در اختیار داشته باشد و برگ های گیاهان مجاور با هم تماسی نداشته باشند و فاصله مناسبی از منبع نور داشته باشند تا صدمه نبینند.

نکته دیگر در ارتباط با نور این است که بنفشه آفریقایی هایی که گل و برگ روشن دارند زیر لامپ و در دو انتهای اول و آخر آن باید قرار گیرند. چرا که به نور کمتری نیاز دارند و آن گروه از بنفشه هایی که رنگ برگ و گل آن ها تیره است باید در زیر لامپ و در مرکز قرار گیرند زیرا آن ها به نور بیشتری احتیاج دارند و بالاخره این که با گذشت زمان، شدت نور لامپ های فلوروسنت کم می شود که باید تعویض شده و لامپ های نو جایگزین آن ها گردند.

بنفشه های ابلق برحسب نوع واریته ای که هستند نیازهای نوری متفاوتی دارند . بعضی از واریته به نور بیشتر و بعضی به نور کمتری نیاز دارند .