ozviyat  sharayet  faq

چرا بنفشه آفریقایی تان گل نمی دهد؟

 

بکرات با این مشکل بر خورد می کنیم که بنفشه آفریقایی ما برای چندین ماه گل نمی دهد. شایع ترین علت آن در زیر آورده شده است:

1-نور دریافتی اش کافی نیست: دستتان را بين منبع نور و گياه قرار دهيد اگر دست شما سايه ايجاد کرد نور مناسب است. بخاطر داشته باشید که نور زياد هم براي بنفشه آفريقايي خوب نيست. در ماههای پر نور سال  با پرده نازکی گیاه را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید.

2-نیاز به دمای مناسب تری دارد : در فصل های پائیز و زمستان گیاه شما نباید به پنجره بچسبد ممکن است هوای سرد از درز پنجره به گیاه شما بخورد. برای پی بردن به وضعیت بنفشه تان  برگ های آن را لمس کنید اگر احساس سردی کردید ، آن دما مناسب نیست. در این صورت گلدان را کمی دور تر از پنجره بگذارید و پرده را بکشید . البته در این شرایط که از پنجره دور است و نور کافی دریافت نمی کند گل نمی دهد. برای حل این مشکل می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید ولی بخاطر داشته باشید که بنفشه حداقل نیاز به 8 ساعت تاریکی دارد.

3- نیاز به خاک مخلوط تازه دارد: حدود هر 10 ماه یکبار باید خاک گلدانتان را عوض کنید و البته برای بنفشه های  مینیاتور زود تر از این باید تعویض خاک انجام شود. خاک مخلوط به مرور خراب و اسیدی می شود.

4-نیاز به کود گل دهی دارد .از کود تحت عنوان گل دهی است استفاده کنید . این کود فسفر بیشتری دارد.

 

IMG 0871

 

5-نیاز به کود کم دارد : دقیقا مطابق دستور روی بسته کود عمل کنید و پس از هر چندبار کود دهی یکبار فقط آب از بالای سطح خاک دهید .

6-آبیاری زیاد است : خاک بنفشه نبایست خیس باشد باید همیشه مرطوب باشد. برای پی بردن به وقت آبیاری گلدان را بلند کنید اگر احساس سبکی کردید وقت آبیاری است .چنانچه خاک گلدان شما حاوی ماسه و یا خاک باغچه ( خاک سنگین ) باشد از این ملاک نمی توانید استفاده کنید. این نوع خاک مناسب پرورش بنفشه آفریقایی نیست . از خاک مخلوط مخصوص بنفشه آفریقایی استفاده کنید .  

7- نیاز به تهویه هوا دارد: بنفشه آفریقایی نیاز به هوایی دارد که بچرخد دارد واز هوای راکد بیزار است . از پنجره، درو یا باد مستقیم پنکه و کولر دورش نگه دارید.

8- پاجوش دارد: پاجوش برگ های کوچکی هستند که از ساقه می رویند آنها مرتب باید کنده شوند. پاجوش ها برای گرفتن آب و غذا با گیاه رقابت دارند . بنفشه آفریقایی استاندارد باید فقط یک تاج داشته باشد. تاج های اضافی را بکنید چراکه آب و غذای مورد نیاز گیاه را می گیرند.

 

  IMG 0003

 

9- نیاز به مواظبت بیشتری دارند : هر هفته  آن ها را بچرخانید  وقتی خشک شدند به آن ها آب دهید .روز های ابری پرده را کنار بزنید و روزهای آفتابی پرده را بکشید.گل های پژمرده، برگ های پیر و زرد را بکنید . با برس خاک برگ ها را تمیز کنید. گاهی برگ ها را بشوئید ولی حتما با دستمال تمیزی آنها را خشک کنید اگر مرکز گیاه، مرطوب باشد گیاه شما میگندد و در صورت لزوم گلدان را تعویض کنید.

10 –گلدان بنفشه شما بزرگ است: قطر بنفشه شما بهتر است سه برابر قطر گلدان باشد. وگرنه محل تجمع قارچ و باکتری خواهد شد. کلا رشد بنفشه آفریقایی در گلدان بزرگ خوب نیست.

11- وقتی بنفشه خود را تعویض گلدان انجام می دهید هرگز خاک را به درون گلدان فشار ندهید. به آرامی با خاک مخلوط ، اطراف گیاه را پر کنید و گلدان را با ملایمت روی میز بکوبید تا خاک یکنواخت پخش شود.

12-آلودگی دارد: اگر همه موارد فوق را رعایت کردید و بنفشه تان گل نداد با فرد مجربی در مورد احتمال آلودگی مشورت کنید.

 

2901