ozviyat  sharayet  faq

انواع برگ های بنفشه آفریقایی

 

همانند گل ، برگ های بنفشه آفریقایی بسیار متنوع اند. تقسیم بندی های متعددی در مورد برگ های بنفشه آفریقایی  وجود دارد که در زیر ساده ترین آن ذکر می شود:

برگ پسر: برگی سبز ساده با لبه صاف است  که به آن   "پسر آبی " هم می گویند گونه های اولیه بنفشه افریقایی این نوع برگ را دارند. گاهی به این برگ ها ساده هم می گویند. برخی اوقات در یک گونه خاص بنفشه افریقایی، فقط برگ پسر دیده نمی شود.

برگ دختر: در این نوع برگ، قاعده برگ به رنگ سفید یا سبز بسیار کم رنگ است.ضخامت برگ  دختربیش از نوع پسر است و اغلب لبه برگ دالبر مانند ونوکدار است (تقسیم بندی پسر و دختر مبنای جنسیتی ندارد) .

برگ بیضی: پهنک برگ، بیضی شکل است و طول برگ قدری از پهنای آن بیشتر است.

برگ بالشتک دار:در این نوع برگ قاعده پهنک از سطح زیرین به طرف سطح رویی ویا برعکس تا خورده و منظره ای را به وجود آورده انگار بالشتکی در عقب برگ وجود دارد. این نوع برگ در هیبرید های قدیمی دیده می شد و این روز ها نادر است.

برگ نوکدار: نوک این برگ درمقایسه بانوع برگ پسر بارزتراست و به طور مشخص نوکداراست. پهنک آن صاف و براق است.

برگ قرمز معکوس: برگ قرمزی است که بخصوص از سطح پشتی برگ، قرمزی اش کاملا مشخص  است نوک آن خیلی تیره تقریبا متمایل  به سیاه است.

برگ پنبه دوزی شکل: به برگ هایی  گفته می شود که فاصله رگبرگ ها مانند لحاف های قدیمی برآمده هستند.

برگ فری: برگ هایی هستند که لبه آن ها حالت مواج دارند. پرورش این بنفشه ها قدری مشکل است .

 برگ هالی: برگ هایی هستند که لبه آن ها موج های عمیقی دارد.که بالا و پایین می روند .قله موج های بالا روتیز و سوزنی است ولی در مسیر پایین روپهن اند. این نوع برگ ها  تمایل به پیچ خوردن و تا شدن دارند.

برگ دندانه دار: لبه این نوع برگ دندانه های گردی دارد وشیار بین هر دو دندانه قابل توجه است.

برگ گرد: برگ این گونه ها، طول و عرض تقریبا مساوی دارند. بیشتر برگ های دختر گرد اند.

برگ قلبی شکل: پهنک در این نوع برگ مسطح ونوکدار است و قاعده برگ در طرفین پهنک گرد است.

برگ اره مانند: لبه پهنک این نوع برگ هفت – هشت مانند با زاویه نسبتا تیز است و اغلب نوکداراست.

برگ دراز: در این نوع برگ، طول پهنک در حد قابل توجهی بیشتر ازعرض آن است و اگر با فرم برگ بیضی مقایسه شود عرض پهنک کمتر است .درسطح بالایی آن پرززیادی وجود دارد و نوکدار است.گاهی اوقات این برگ با برگ های استرپتو کارپوس جوان اشتباه می شود.

برگ قاشقی: لبه درونی این برگ به طرف بالا بر می گردد بنابراین پهنک برگ مانند یک قاشق نسبت به لبه در موقعیت گودی قرار می گیرد. گاهی اوقات به آن برگ فنجانی شکل هم می گویند.

برگ کلاکامیوس: برگی شبیه پوست هندوانه است

برگ رنگی: جدا از هیبرید های ابلق، رنگ سطح بالایی برگ های بنفشه آفریقایی ممکن است سایه روشن دار باشد از سبز کم رنگ به سبز بسیار پر رنگ و حتی سبز تیره. به طور مشابه، رنگ سطح پایینی برگ می تواند خیلی متفاوت باشه از سفید تا سبز کم رنگ و پر رنگ تا صورتی و حتی قرمزتیره. پیگمان قرمز مربوط به وجود ماده anthrocyanin  است که ممکن است به طور طبیعی در هیبرید وجود داشته باشد و یا بخاطر شرایط خاص پرورش به وجود آمده باشد.

برگ ابلق: صرف نظر از فرم های مختلف لبه های برگ،  که قبلا شرح داده شد، برگ ها ممکن است لکه های سفید ، کرم، زرد، قهوه ای، صورتی و یا قرمز... روی زمینه سبز داشته باشند واین تنوع و تفاوت که روی سطح بالایی برگ دیده می شود چنان زیبا و چشمگیر است که حتی در زمان استراحت، که بنفشه آفریقایی گل نمی دهد گیاه فوق العاده زیباست به طوریکه برخی از علاقمندان بنفشه آفریقایی بدون توجه به گل فقط بخاطر زیبایی برگ، آن را پرورش می دهند. بدیهی است که وقتی بنفشه آفریقایی ابلق، گل می دهد زیبایی اش چنان افزایش می یابد که قابل توصیف نیست.

پشت برگ های ابلقی که لبه موجی ، بیضی، قاشقی و کنگره ای  دارند، اغلب صورتی رنگ است.

صرف نظر ازشکل های متفاوت برگ که در بالا ذکر شد اندازه برگ ها هم در گونه های مختلف ، متفاوت است.

 و خلاصه این که، آنقدر تنوع در شکل و اندازه و رنگ گل و برگ بنفشه آفریقایی در جهان وجود دارد که غیر ممکن است به توان همه آن ها را در یک کلکسیون شخصی جمع کرد.